poniedziałek, 15 maja 2017

Przygotowujemy ofertę zajęć na Noc Naukowców i Olsztyńskie Dni Nauki


Specjalnie dla Klubów Młodego Odkrywcy przygotowujemy specjalną oferetę na Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (27-28 wrzęnsia 2017 r.) oraz Europejska Noc Naukowców (29 września). Bea zajecia laboratoryjne dla zorganizowanych grup szkolnych jak i propozycje dla rodzin oraz Klubów.

Jedna ze zgłoszonych juz propozycjie będzie: cykl zajec pt. O chruściku z Jeziora Czarnego. Edukacyjne i przyrodnicze opowieści dla całej rodziny, (Stanisław Czachorowski, Anna Mikita).

 Wspólne (rodzinne) poznawanie przyrody i robienie zabawek z byle czego. Obserwacja żywych chruścików w akwarium krótkich filmików z życiem chruścików, słuchanie bajki kamishibai o życiu chruścików oraz tworzenie zabawek w formie chruścika z domkiem (takich jak na załaczonych fotografiach). Przykład wspólnych zabaw, nauczeństwa i edukacji pozaformalnej w przestrzeni publicznej. Jak blisko domu obserwować przyrodą i ja z niczego można zrobić zabawkę edukacyjną oraz tworzyć opowieści o przyrodzie (wykorzystując mobilny internet).

Chruściki (Insecta: Trichoptera) to owady, które w stadium larwalnym żyją w wodzie a dorosłe żyją na lądzie i prowadzą nocny tryb życia. Larwy budują przenośne domki lub sieci łowne. Są łatwe w obserwowaniu i występują wszędzie. Domki budują z przędzy jedwabnej, patyczków, części roślin, a także ze złota i drogich kamieni.

Planowany harmonogram (miejsce: Biblioteka Uniwersytecka UWM):

  • 16.30-19.30 – oglądanie żywych chruścików w akwariach (i innych stworzeń wodnych z jeziora) oraz krótkich filmików. 
  • 16.30 bajka kamishibai o chruściku z Jeziora Czarnego(ok. 20 minut) 
  • 17.00-19.00 szycie i klejenie maskotek w kształcie chruścików, warsztaty konstrukcyjne zrób sobie chruścika 
  •  19.00 – bajka kamishibai (ok. 20 minut)
Szzczegółowy program Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki oraz Europejskiej Nocy Naukowców pojawi się we wrzesniu.

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz