piątek, 24 marca 2017

Koło Młodzi Naukowcy z Gimnazjum w Stawigudzie odbyło pierwsze zajęcia w ramach KMOW dniach 17 – 18 marca 2017 r. podczas biwaku edukacyjno–rekreacyjnego uczniowie klasy I a, należący do koła „Młodych naukowców”,  w ramach KMO aktywnie uczestniczyli w zajęciach terenowych „Na tropie wiosny”.

W trakcie wyprawy do lasu wykonane zostały dwa ćwiczenia. Pierwsze, związane było z rozpoznawaniem podstawowych gatunków drzew i krzewów po bezlistnych pędach. Zadanie ułatwiała nam wnikliwa obserwacja wyglądu pojawiających się już pąków oraz umiejętność odniesienia swoich obserwacji do posiadanych atlasów z kluczami. Ćwiczenia nie były łatwe, ponieważ pąki są bardzo małe i dodatkowo pogoda spłatała nam figla i zaczął padać deszcz.

Drugie polegało na „osłuchaniu” za pomocą stetoskopu wybranych trzech okazów. Wsłuchiwaliśmy się w szumy związane z przepływem soków w pniach drzew i krzewów budzących się po spoczynku zimowym. Najgłośniej soki krążyły w leszczynie. Obydwa zadania utwierdziły nas w przekonaniu, że rośliny żyją i należy szanować otaczającą nas przyrodę gdyż jesteśmy jej integralną częścią.

Bogusława ChodorskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz