środa, 28 marca 2018

Kolejna książka z serii "Laboratorium w szufladzie" - Anatomia Człowieka

"Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka" autorstwa Zasława Adamaszka to kolejna pozycja przydatna nauczycielom, rodzicom i uczniom, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Anatomia człowieka wydaje się trudną dziedzina do samodzielnego eksperymentowania. W połączeniu z majsterkowaniem czyli prostym i samodzielnym wykonaniem modeli poznawanie anatomii człowieka i zrozumienie działania różnych narządów staje się proste. I fascynujące. Sam jestem zaskoczony.

Słowa kluczowe: układ kostny (szkieletowy), układ mięśniowy, układ pokarmowy, układ wydalniczy, układ rozrodczy, układ krwionośny, układ dokrewny (wewnątrzwydzielniczy), układ limfatyczny (chłonny), układ oddechowy, układ nerwowy, laboratorium, doświadczenia, dla dzieci, dla młodzieży, hobby, popularnonaukowe

Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka to książka, dzięki której samodzielnie można odkrywać jak fascynujący, niezwykły i tajemniczy jest ludzki organizm. Miliardy neuronów układu nerwowego, tysiące kilometrów naczyń krwionośnych, setki metrów powierzchni sorpcyjnych w jelitach i płucach. Nasze serce pompuje cysterny krwi, a więzadła są mocniejsze niż powłoki kamizelek kuloodpornych. Gdzie to wszystko się mieści i jak działa fascynująca maszyneria, którą co dzień widzimy w lustrze - nasze ciało? Czy można zrobić własne domowe laboratorium anatomiczne? W co je wyposażyć? Z czego skonstruować wyrywacz kłamstw, fonokardiograf, dermatoskop i transiluminator? Te egzotycznie brzmiące słowa to nazwy przyrządów, które pomagają poznawać tajniki naszych organizmów. Możemy je badać bezpiecznie w domowym lub szkolnym laboratorium. Przy okazji wyposażyć się też we własnoręcznie zbudowane modele anatomiczne. Odkryć, jak działa wspaniała biochemiczna maszyneria, jaką są nasze ciała!

Laboratorium w szufladzie to cykl książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów, a przede wszystkim praktyków. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do doświadczeń i eksperymentów. Wszystkie książki z tej serii są bogato ilustrowane materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy, niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

Do tej pory w cyklu Laboratorium w szufladzie ukazały się także (o niektórych juz pisaliśmy na tym blogu a o kolejnych napiszemy niebawem):

  • Zoologia
  • Biologia
  • Matematyka
  • Chemia
  • Fizyka 
  • Optyka
  • Modelarstwo i robotyka 
  • Elektrotechnika, elektronika, miernictwo 


Informacja o autorze: Jest elektronikiem z powołania. Chciał też neurochirurgiem. Może zaskakujące jest połączenie tych dwóch dziedzin? Współczesne osiągnięcia medycyny pokazują, że ten mariaż właśnie ma miejsce. Na przykład ślimakowe implanty słuchu lub sterowane cyfrowo protezy narządów ruchu. Zasław Adamaszek został jednak przy elektronice, a medyczne zainteresowania zawiodły go do Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Praca tam była dekadą ogromnej, naukowej przygody. Później, samodzielnie już, konstruował i produkował urządzenia elektroniczne wspomagające słuch i wzrok. Zawodowy zwrot związał jego losy z Centrum Nauki Kopernik, które miał przyjemność przez sześć lat współtworzyć. Tak do dwóch pasji: elektroniki i medycyny dołączyła trzecia - popularyzacja nauki. Jej efektem jest "Laboratorium w szufladzie".

Książkę poleca m.in. blog Profesorskie Gadanie.

Życzę miłej lektury i udanych eksperymentów

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz