sobota, 8 września 2018

Festiwal Serów - praktyczny wymiar nauki

Wiedzę zdobywamy dla samej wiedzy - by wiedzieć i rozumieć. Ale nauka ma także wymiar bardzo praktyczny. Jeśli znamy i rozumiemy zjawiska dziejące się wokół nas, to możemy wykorzystać to do działań praktycznych. Przykładem niech będzie przemysł spożywczy. Czerpie wiedzę z biologii, chemii, geografii, matematyki, nauk technicznych itd. A bardziej konkretnym przykładem niech będzie serowarstwo i sery.

We wrześniu w dniach 15-16 września br. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Kortowie odbędzie się  VI Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Jest to okazja nie tylko dla smakoszy, ale i dla miłośników odkrywania tajników wiedzy.   Na festiwalu, będą przedstawiciele firm mleczarskich z całej Polski. Nie tylko przedstawiciele handlowi, ale nawet serowarzy, z którymi będzie można porozmawiać. Po raz pierwszy będą też wystawcy z zagranicy. W czasie Festiwalu Odbywać się różne konkursy. Wiele z nich przygotowano z myślą o dzieciach. Przykładem może być akcja Boso przez mleczną krainę. Miłośnicy sera i twarogów spotkają się w Kortowie aby degustować sery i potrawy z serów oraz wybrać najlepsze sery i twarogi. W niedzielę, podczas Śniadaniowych Impresji, wystąpi Bartek Kwiecień, zwycięzca II edycji programu „Master Chef Junior”.

Pomysł na serowy festiwal konsumencki i naukowy zrodził się w głowach naukowców. Ludzie, którzy wymyślili festiwal, to, oprócz profesora Bogusława Staniewskiego (kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością UWM), także dr Maria Czerniewicz, dr Tadeusz Płodzień i dr Józef Żuraw.

Ogólnopolskie Święto Sera - Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa organizowane jest przez Katedrę Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w partnerstwie m.in. z: Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urzędem Miasta i Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich, Związek Rewizyjny w Warszawie.


Czytaj więcej: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/swieto-milosnikow-sera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz