czwartek, 31 maja 2018

Kamishibai w terenie. Pomysły na zajęcia przyrodnicze


Mowa była jedną z ważniejszych innowacji ewolucyjnych człowieka, spajającą grupę i budującą poczucie wspólnoty. Człowiek od samego swojego początku lubi opowieści – lubi słuchać i opowiadać. Nie zmieniła tego ani telewizja ani Internet ani smartfony. Kamishibai to teatrzyk ilustracji, metoda opowiadania wywodząca się ze średniowiecznej Japonii, a obecnie przeżywa renesans w edukacji. W nauczaniu ważne jest to, aby nauczyciel sam był zainteresowany odkrywaniem świata przyrody. Ale ile lat można fascynować się wprowadzaniem literki O? Aby utrzymać emocjonalny zapał i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu warto od czasu do czasu zrobić coś nowego.

Podczas webinarium (7 czerwca 2018 18:00), uczestnicy dowiedzą się jak ważne jest to, aby nauczyciel sam był zafascynowany odkrywaniem świata przyrody, dostępnego w każdym miejscu, nawet w mieście i na trawniku. Poznają nowe zastosowania bajki kamishibai w edukacji przyrodniczej. Wysłuchają bajki o motylku cytrynku latolistku, dowiedzą się jak wykorzystać gotowe zestawy lub samodzielnie narysować lub namalować ilustracje.

Webinarium poprowadzi: dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, biolog, ekolog i entomolog zatrudniony w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska, na Wydziale Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie. Popularyzator nauki i blogger. Zajmuje się edukacją pozaformalną w różnorodnych formach. Organizator i koordynator Olsztyńskich Dni Nauki, Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie, Nocy Biologów, Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Eksperymentuje z grywalizacją (gamifikacja), nauczaniem metodą projektu, notowaniem wizualnym (myślografia), kamishibai, grami dydaktycznymi oraz wykorzystaniem nowych technologii w edukacji pozaformalnej. Hobbystycznie maluje butelki, stare dachówki oraz kamienie (tematyka związana jest z lokalną bioróżnorodnością). Więcej na e-portfolio: https://czachorowski1963.blogspot.com/


Rejestracja i więcej informacji: https://1klasa.szkolazklasa.org.pl/

Webinarium jest bezpłatne, wymagana jest tylko rejestracja. Formularz znajduje się TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona!
Jak dołączyć do spotkania https://www.youtube.com/watch?v=N5fp1G4BuZ4

Organizator
Centrum Edukacji Obywatelskiej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz