poniedziałek, 30 października 2017

Noc Biologów 2018 na UWM już niebawem



Rozpoczęliśmy przygotowania do Nocy Biologów 2018. Szczegóły będą pojawiać się na facebookowym wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/2059619360935963/ oraz na naszym blogu. Będzie wiele sprawdzonych propozycji oraz całkiem nowe. Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji na sesje młodych naukowców. Coś w sam raz dla Klubów Młodego Odkrywcy by przedstawić własne rezultaty naukowych poszukiwań. 

Już teraz zapraszamy by polubić wydarzenie oraz nasz nocnobiologowy fanpage https://www.facebook.com/NocBiologowOlsztyn/ by być na bieżąco z planami i aby zarejestrować się na wybrane zajęcia.

Możliwe, że niektóre zajęcia odbywać się będą poza Olsztynem. Zapraszamy do współpracy.

Stanisław Czachorowski


piątek, 27 października 2017

Listopadowy festiwal nauki w Mikołajkach


17 listopada 2017 r. (piątek) wspólnie z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym zapraszamy na Stację Hydrobiologiczną IBD PAN w Mikołajkach na FESTIWAL NAUKI, odbywający się w tym roku pod hasłem: NIEBIESKIE/ZIELONE/BIAŁE. Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z naszego regionu oraz wszystkich zainteresowanych nauką na prelekcje, pokazy, warsztaty oraz gry. Opiekunów grup szkolnych prosimy o wcześniejszy kontakt i ustalenie terminu (mail: t.janecki@nencki.gov.pl, tel. 692 49 56 74). WSTĘP WOLNY.

Oto plan zajęć festiwalowych:

Sala Seminaryjna (20-25 osób) – NIEBIESKIE/ZIELONE:
09:00 – Mikroopowieści z toni wodnej (+ zajęcia mikroskopowe)
10:00 – Dwuśrodowiskowe latające smoki – ważki (+ zajęcia mikroskopowe)
11:00 – Hej, sokoły – ptaki drapieżne Mazurskiego Parku Krajobrazowego
12:00 – Mikroopowieści z toni wodnej (+ zajęcia mikroskopowe)
13:00 – Dwuśrodowiskowe latające smoki – ważki (+ zajęcia mikroskopowe)
14:00 – Hej, sokoły – ptaki drapieżne Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Sala Konferencyjna (50-60 osób) – BIAŁE/ZIELONE:
10:00 – Kraina przeklęta lodem – Arktyka
11:00 – Archeologiczny pokaz mody
12:00 – Kraina przeklęta lodem – Arktyka
13:00 – Archeologiczny pokaz mody
14:00 – Kraina przeklęta lodem – Arktyka

Akwarialnia – ZIELONE:
09:00, 11:00, 13:00 – Rozpoznawanie drzew i krzewów Puszczy Piskiej (warsztaty)

Laboratorium nr 50 – ZIELONE:
09:00-15:00 – Ekologiczne Gry Edukacyjne


więcej: https://www.facebook.com/events/125647664820796/

poniedziałek, 23 października 2017

Nowe coś czyli laboratorium w chmurach


Pomysł, który powstaje, otwartego laboratorium i komunikacji w internetowej chmurze, dla zainteresowanych szkół, narodził się w ubiegłym tygodniu, na spotkaniu Superbelfrów. Będzie to możliwość zajrzenia do naukowego laboratorium i pracy terenowej. Będą krótkie filmowe relacje i zadania do wykonania.

Trwają prace koncepcyjne i techniczne, uczymy się.

Inauguracja w czasie Tygodnia Otwartej Nauki (23-29 października 2017). Zapowiedź projektu: Nowe coś czyli otwieramy się na edukację - Tydzień Otwartej Nauki

Pierwsza, inauguracyjna transmisja live (oraz nagrany krótki filmik), odbędzie się o godz. 9.30 we wtorek 24. października 2017 r., na Facebooku w grupie Uniwersytetu Młodego Odkrywcy: https://www.facebook.com/groups/409709186039142/.

c.d.n.

niedziela, 15 października 2017

Scenariusze lekcji dla nauczycieli

Uniwersytet Dzieci przygotował w tym roku dla nauczycieli szkół podstawowych różne programy, bezpłatne, bazujące na scenariuszach lekcji, które zamieszczone zostały na platformie www.scenariuszelekcji.edu.pl 

Zachęcamy nauczycieli do zapisów, realizacji ciekawych lekcji, udziału w konkursach etc. - różna tematyka, np. programowanie + nowe technologie, czy kompetencje społeczne. 

Joanna Gulczyńska
Dyrektor Programu Scenariusze Lekcji

wtorek, 10 października 2017

W Szczytnie podsumowano projekt „I ty możesz zostać naukowcem”



Dnia 6 października 2017 r. w Szczytnie odbyło się podsumowanie projektu realizowanego w ramach Warmińsko–Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy, zatytułowanego: „I ty możesz zostać naukowcem”. Spotkanie odbyło się w ramach Szczycieńskiego Dnia Ekologii. Organizacją konferencji zajęła się Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. W. Kętrzyńskiego w Szczytnie. Autorem scenariusza była nauczycielka biologii pani Urszula Chrzanowska. Za oprawę artystyczną odpowiadała pani Judyta Mazur.

W trakcie spotkania uczniowie dzielili się swoimi pozytywnymi spostrzeżeniami po realizacji zajęć na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie oraz zaprezentowali film „Drożdże”, z samodzielnie przeprowadzonego eksperymentu, którego nauczyli się na jednym z zajęć w Katedrze Mykologii - „Grzyby do zadań specjalnych”.

Zainteresowanie dzieci grzybami zaowocowało wyborem osoby dr hab. Anny Biedunkiewicz – autorki powyższych zajęć, którą poproszono o przedstawienie wykładu, na temat „Przedziwny świat grzybów”. Dzieci ze zdwojoną uwagą słuchały krótkiego, lecz niełatwego wykładu a na koniec chętnie uczestniczyły w quizie wiedzowym z nagrodami. Pani Dyrektor szkoły, Grażyna Wyrzykowska – Mączyńska podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów a prelegentce wręczyła podziękowania na piśmie.

Mamy nadzieję, że zaszczepiony „bakcyl” wiedzy będzie rozwijany w umysłach Młodych Odkrywców, bo „Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”- Paulo Coelho

Anna Biedunkiewicz