Ze względu na odwołanie spotkań i zajęć na terenie uniwersytetu nasze ostatnie seminarium uczące, pierwotnie zaplanowane w marcu, organizujemy w formie kilku webinariów. Pierwsze odbędą się w sobotę 4 kwietnia 2020 o godz. 10.00 (potrwa ok. 2 h) oraz wieczorem o godz. 19.00. Spotkanie odbędzie się na platformie ClickMeeting. Gdyby zabrakło miejsc w pokoju to nagranie z web udostępnimy później udostępnimy na niniejszym blogu.
Spotkanie uczące Uniwersytetu Młodego Odkrywcy dla nauczycieli, samorządowców i pracowników uniwersytetu. 4 kwietnia 2020, godz. 10.00
Chcemy kontynuować i rozwijać współpracę w zakresie edukacji uczniów jak i wsparcia nauczycieli oraz szkół. Uzyskane doświadczenie poprzez realizację zajęć stacjonarnych, obozów letnich, kawiarni naukowych i festiwali naukowych, jak i wypracowanych w czasie projektu materiałów edukacyjnych (scenariusze zajęć, dobre praktyki, filmy edukacyjne), bezpłatnie udostępnionych na stronie projektu (m.in. https://mlodziodkrywcy.ceo.org.pl/), zachęca do kontynuacji tych działań edukacyjnych. Uzyskane rezultaty w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych, niezbędnych na rynku pracy: umiejętności matematyczno-przyrodnicze, umiejętności rozwijania problemów, umiejętności uczenia się i pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy, okazały się cenne i przydatne w procesie edukacji szkolnej oraz rozwoju oferty UWM w Olsztynie w wypełnianiu trzeciej (społecznej) misji uniwersytetu.
- Stanisław Czachorowski – krótkie przypomnienie celów projektu ,Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, - czego się nauczyliśmy i co będziemy chcieli kontynuować.
- Krzysztof Lewandowski – kilka propozycji na zajęcia terenowe i proste obserwacje ekologiczne (możliwe po adaptacji także do wykorzystania w edukacji zdalnej), m.in.: Analiza faunistyczno-ekologiczna wybranych biocenoz glebowych i epigeicznych, liczebność motyli dziennych, wpływ barwy i rodzaju kwiatów na długość i sposób żerowania owadów, wpływ czynników środowiska na wielkość organizmów (na przykładzie muszli ślimaków), mikroklimat a adaptacje do warunków środowiska, formy antropopresji w najbliższym otoczeniu, obserwacje przelotów ptaków, wędrówki zwierząt, struktura troficzna i produkcja wtórna w ciekach wodnych, rola informacji w układach społecznych (przykład z mrówkami).
- Stanisław Czachorowski – co dalej? Jak będziemy współpracować, zapowiedź projektu Spotkania z nauką”: pikniki naukowe (Noc Biologów, Dzień Biologii i Biotechnologii), obozy naukowa na uniwersytecie, wyjazdowe wykłady i warsztaty, kawiarnie naukowe, cykliczne spotkania na uniwersytecie z wykładami i warsztatami dla uczniów, wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej i objazdowe.
Wideo zapis webinarium:
Oraz zapis z wieczornego webinarium:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.