środa, 24 października 2018

Seminarium uczące - 19 października 2018 r.


W piątek 19 października zainaugurowaliśmy cykl seminariów, które nazwaliśmy seminariami uczącymi. Kolejne spotkania dla pracowników UWM, nauczycieli (tych którzy już współpracują z nami i tych, którzy dopiero planują) oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego zaplanowane zostały na 23 listopada i 7 grudnia 2018 r. (następne w kolejnym roku). Już dzisiaj zapraszamy (szczegółowe informacje niebawem).

Jednym z celów wspomnianych seminariów jest wypracowanie metodologia Uniwersytetu Młodych Odkrywców: opracowanie merytoryczne i metodyczne programów kształcenia dla dzieci i młodzieży w wieku 6-10 i 11-16 lat rozwijających u nich kompetencje matematyczno-przyrodnicze, rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się i umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy.

Metodologię wypracowywać będziemy przez:
  1. Merytoryczne seminaria i spotkania uczące, służące: wypracowaniu koncepcji i metodologii WMU UMO 2.0, opracowaniu programów działań edukacyjnych stacjonarnych i online; pogłębiające wiedzę i umiejętności osób zaangażowanych w Projekt ze strony Lidera i Partnera. 
  2.  Opracowanie 5 programów kształcenia dla dzieci i młodzieży: stacjonarny Uniwersytet Młodego Odkrywcy - dwie wersje wiekowe, online (Laboratorium w chmurze - dwie wersje wiekowe) oraz uniwersytecki Festiwal Nauki (noc Biologów)
  3. Opracowanie towarzyszących programom kształcenia mat. edukacyjnych: scenariuszy zajęć i festiwali, treści modułów zajęć online (webinaria i wideokonferencje), zadań badawczych itp. zostaną udostępnione na licencji CC Uznanie Autorstwa, (otwarte zasoby). 
Cele seminariów uczących:
  • wypracowanie koncepcji i metodologii WMU UMO 2.0, 
  • opracowanie programów działań edukacyjnych stacjonarnych i online; 
  • pogłębianie wiedzy i umiejętności osób zaangażowanych w Projekt ze strony Lidera i Partnera,  poznawanie ICT, tematów eksperckich i innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych w zakresie kształcenia kompetencji matematyczno-przyrodniczych, uczenia się, uczenia się we współpracy i rozwiązywania problemów.
Uczestnikami spotkań będą przedstawiciele merytoryczni Lidera i Partnera, nauczyciele, trenerzy i edukatorzy, eksperci oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. Spotkania będą odbywać się w Olsztynie (siedzibie Lidera).
Seminarium uczące, 19 października 2018 r., program 

9.00. – dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, Rozpoczęcie seminarium Słów kilka o projekcie
9.15. -10.45 - dr hab. Ann Biedunkiewicz. Jak rozwijać pasję poznawczą?
10.45- 11.00 - przerwa na kawę
11.00-12.30 - dr Iwona Jeleń. Noc biologów, czyli o tym jak „zarażamy” młodzież biologią.
12.30-14.00 - dr hab. Dorota Juchno. Metoda nauczania najlepsza dla ucznia czy nauczyciela? Przemyślenia nauczyciela akademickiego po doświadczeniach pracy z uczniami.
14.00-15.30 - dr Grzegorz Fiedorowicz . Oferta Wydziału Biologii i Biotechnologii dla dzieci i młodzieży szkolnej.
15.30 - lunch

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz