niedziela, 23 kwietnia 2017

Wystartowała „SOWA” (Spróbuj Obserwuj Wnioskuj Analizuj)


Dnia 21 kwietnia b.r. w ramach Dnia Eksperymentów nastąpiło w naszej szkole (SP1 Ostróda) uroczyste otwarcie „SOWY" – czyli nowej, szkolnej stacji eksperymentalnej, której nazwa jest akronimem słów: Spróbuj Obserwuj Wnioskuj Analizuj.

Pomysł jej stworzenia zrodził się pod koniec listopada ubiegłego roku, kiedy uczestniczyłam w V Forum Klubów Młodego Odkrywcy organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Po powrocie i uzyskaniu aprobaty oraz zgody dyrekcji, zaczęłam pozyskiwać chętne dzieci oraz ich rodziny do tworzenia stanowisk eksperymentalnych.

Ideą całego zamysłu jest stworzenie uczniom warunków do eksperymentalnego i bezpośredniego poznawania tajników przyrody. Dzięki otwartości oraz zaangażowaniu rodziców, dziadków, wujków powstało już trzynaście stanowisk, w ramach których dzieci mogą trenować umysł podczas układania drewnianych puzzli, kostek, brył o ciekawej i niełatwej konstrukcji. Obserwują „dziurę” w wodzie , budują most i łuk bez użycia kleju czy zaprawy, gdyż elementy klinują się nawzajem, poznają siłę sugestii oraz iluzję aksamitnych dłoni, bawią się powietrzną armatką. Poznają także teorię naczyń połączonych, analizują ruch kół zależnie od rozłożenia ciężarków, czy układają wieżę Hanoi. Widać było, jak wielką frajdę sprawia to uczniom, jak bardzo angażują się szukając pomysłu na rozwiązanie zadania, czy wyjaśnienia działania danego stanowiska. Co ciekawe, dotyczy to wszystkich, nawet tych, których z pozoru trudno czymkolwiek zainteresować.

Agnieszka Nakonieczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz